Medyczny Nobel za badania nad procesem starzenia się
Nagrodę podzieliło między siebie troje badaczy, którzy opisali kluczowy dla życia mechanizm genetyczny komórki
Amerykanie Elizabeth H. Blackburn, Carol W. Greider i Jack W. Szostak odkryli, w jaki sposób żywe organizmy chronią przed uszkodzeniem swoje chromosomy zawierające kod genetyczny. „To fundamentalny mechanizm w komórce, którego odkrycie pozwala lepiej zrozumieć niektóre choroby i przyspieszy prace nad potencjalnymi nowymi terapiami” – głosi komunikat Komisji Noblowskiej.
Naukowcy otrzymają 10 mln szwedzkich koron (ok. 1,42 mln dolarów), które podzielą po równo między siebie. Jak podkreśla komisja, pierwszy raz w historii wśród badaczy uhonorowanych medycznym Noblem znalazły się dwie panie.
Badania Amerykanów mają bezpośrednie przełożenie na tworzenie nowych leków. Opisywany przez nich mechanizm ulega bowiem zakłóceniu w komórkach nowotworowych. Odgrywa również rolę w procesie starzenia się komórek.
„Nagroda w dziedzinie fizjologii lub medycyny trafi do trójki naukowców, którzy rozwikłali wielką zagadkę biologii: w jaki sposób chromosomy są w całości kopiowane w procesie podziału komórki i jak są chronione przed uszkodzeniami. Laureaci dowiedli, że rozwiązanie znajduje się na końcach chromosomów – w telomerach, oraz w enzymie, który je tworzy – telomerazie”.
Skuwka w genach
Cóż to takiego, te telomery? Porównuje się je ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta