Opłatę wstępną można wrzucić w koszty
Opłata wstępna jest dla przedsiębiorcy kosztem podatkowym. Jednak wydatek ten trudno powiązać z konkretnym przychodem, dlatego zasadniczo wolno ją rozliczać proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingu
Przedsiębiorcy, zawierając umowę leasingu operacyjnego, są zobowiązani do poniesienia wstępnej opłaty leasingowej. Na tym tle powstają kontrowersje, jak na gruncie przepisów prawa podatkowego traktować taką opłatę, czy można ją rozliczyć jako koszt uzyskania przychodu w momencie jej poniesienia, czy należy opłatę tę rozliczać proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingu.
Urzędy są pewne...
Organy podatkowe w przedmiotowej kwestii zdają się nie mieć wątpliwości. Otóż opłatę wstępną należy rozliczać w kosztach uzyskania przychodu proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingu. Tezy te oparte są na regulacjach ustaw o podatkach dochodowych w zakresie rozliczania innych niż bezpośrednie kosztów uzyskania przychodu. Zgodnie z ich brzmieniem koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
W ocenie organów koszty opłaty wstępnej dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, zatem podatnik powinien rozliczyć te koszty proporcjonalnie do okresu trwania umowy.
... choć nie do końca tego, co sądy administracyjne ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta