Inwestorzy na aukcjach białych kruków
Oferta zabytkowych książek jest tak bogata i różnorodna, jakiej nie było na rynku po 1989 roku
Rekordowymi wynikami zakończyły się trzy pierwsze aukcje bibliofilskie w nowym sezonie. W najbliższym czasie odbędą się kolejne. Zgromadzono na nich tak dużo białych kruków, jak nigdy dotąd po 1989 roku! Ceny wywoławcze wahają się od 40 zł do 20 tys. zł. Rynek bibliofilski rozwija się, ugruntowują się europejskie tendencje.
Diagnozą kondycji rynku miała być przede wszystkim aukcja, która 26 września w odbyła się w Bydgoszczy (www.ban-dreas.pl). Okazało się, że sprzedano ok. 60 proc. oferty, gdy zwykle było to ok. 75 proc. Nie sprzedano jednak tych białych kruków, które zwykle kupowała Biblioteka Narodowa, konsekwentnie nieobecna na aukcjach z powodu kryzysu gospodarczego.
Spadły głównie ceny poloników niemieckich, które nie docierały do Polski w czasach PRL. Tego rodzaju tematyka nie interesuje prywatnych kolekcjonerów. – Inne biblioteki lub muzea dokonywały symbolicznych zakupów. Ta utrzymująca się od roku tendencja przewartościuje przyszłe aukcje – mówi Wiesław Dreas z Bydgoszczy.
Rekordowy Mickiewicz
Bardzo dobrze licytowali...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta