Nobel dla tłumaczy życia
Nagroda przypadła trójce uczonych za prace nad budową i funkcją rybosomów – komórkowych fabryk białek
Trzecia w tym roku Nagroda Nobla została podzielona między troje naukowców. Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich dziedzin nauki wśród najlepszych chemików również pojawili się Amerykanie. Nagroda przypadła Thomasowi A. Steitzowi z Uniwersytetu Yale, Venkatramanowi Ramakrishnanowi z MRC Laboratory of Molecular Biology w Cambridge (urodził się w Indiach, pracuje w Wielkiej Brytanii, ale jest obywatelem USA) oraz jedynej kobiecie w tym gronie Adzie E. Yonath z Naukowego Instytutu Weizmanna w Izraelu. Warto podkreślić, że jest ona czwartą w historii przedstawicielką płci pięknej, która otrzymała chemicznego Nobla.
Jak w uzasadnieniu swojego werdyktu napisali członkowie Komitetu Noblowskiego, nagrodzono prace nad procesami kluczowymi dla życia. Chodzi o rybosomy, które są odpowiedzialne za przełożenie informacji zawartej w DNA na białka tworzące komórki żywych organizmów. Tegoroczni laureaci, wyjaśniając na poziomie atomowym strukturę i sposób ich działania, przyczynili się jednocześnie do wytłumaczenia, w jaki sposób informacja genetyczna wdrażana jest w życie. Ich odkrycia znalazły szybkie zastosowanie. Umożliwiły stworzenie antybiotyków, których działanie polega na blokowaniu rybosomów bakterii.
Czym dokładnie są rybosomy? To fabryki białek występujące we wszystkich komórkach żywych organizmów, począwszy od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta