Trzeba dowieść, że podoła się inwestycji
Żeby wystartować w przetargu, najczęściej trzeba wcześniej zdobyć doświadczenie w realizacji prac będących jego przedmiotem. Liczą się także zlecenia wykonywane na rzecz prywatnych firm
Wymóg posiadania doświadczenia jest jednym z warunków podmiotowych stawianych w przetargu. Jeśli wykonawca go nie spełni, to zostaje wykluczony z postępowania.
Na postawienie takiego warunku pozwala art. 22 ust. 1 pkt 2 prawa zamówień publicznych (tekst jedn. DzU z 2007 nr 223, poz. 1655 ze zm.). Zgodnie z nim o udzielenie zamówienia mogą się ubiegać wykonawcy, którzy m.in. „posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie”.
W przetargach poniżej tzw. progów unijnych zamawiający może, ale nie musi, żądać dokumentów poświadczających doświadczenie. Od progów unijnych (w zależności od rodzaju zamówienia i tego, kto go udziela, wynoszą one: 133 tys., 206 tys. lub 5,15 mln euro) organizator przetargu jest zobowiązany sprawdzać takie dokumenty.
A to oznacza, że musi określić sposób spełnienia warunków.
PrzykładPrzetarg dotyczy remontu szkoły. Zamawiający określa w ogłoszeniu, że o zamówienie mogą się ubiegać firmy, które w okresie pięciu lat przed dniem wszczęcia postępowania zrealizowały co najmniej dwie roboty budowlane odpowiadające swoim rodzajem i wartością przedmiotowi zamówienia.
Ile zleceń trzeba wykonać
Przepisy nie określają, ile robót...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta