O rozliczeniu przychodu decyduje powód korekty
Jeśli obniżyliśmy cenę i wystawiliśmy fakturę korygującą, zmniejszamy swoje przychody. Nie trzeba się cofać z rozliczeniem, można to zrobić na bieżąco
Inaczej będzie wtedy, gdy korekta jest spowodowana pomyłką w cenie.Przyczyny wystawienia faktury korygującej i obniżenia ceny mogą być różne. Sprzedawca może udzielić rabatu za szybką zapłatę, kupujący może zwrócić część towarów, powodem korekty może też być błąd w cenie. Wszystkie te zdarzenia trzeba uwzględnić w podatkowym rozrachunku.
Dostajemy z powrotem towary
Przychód zmniejszymy o wartość zwróconych towarów. Podstawą księgowania będzie faktura korygująca.
przykładPan Kowalski sprzedał w sierpniu towary firmie ABC. W księdze przychodów i rozchodów wykazał przychód w wysokości 10 000 zł. We wrześniu kontrahent zorientował się, że część produktów jest wadliwa. Zwrócił je więc panu Kowalskiemu, który oddał mu 2000 zł. Wystawił też fakturę korygującą i zmniejszył swój przychód.
Kiedy zrobić korektę przychodu – czy w miesiącu, w którym zwrócono część towaru, czy też trzeba się cofnąć do miesiąca, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta