Nie tylko farmaceuta może założyć aptekę
Aby prowadzić taką działalność, trzeba jednak spełniać ściśle określone wymogi i złożyć wniosek o wydanie zezwolenia we właściwym inspektoracie farmaceutycznym
Aptekę co do zasady ma prawo założyć każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą. Może to być osoba fizyczna, osoba prawna oraz niemająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego. Pod warunkiem jednak, że nie prowadzi hurtowni farmaceutycznej albo nie złożyła wniosku o wydanie zezwolenia na jej prowadzenie. Zakazane jest bowiem łączenie obydwu działalności. Apteki nie poprowadzi także ten, komu w ciągu ostatnich trzech lat odebrane zostało zezwolenie na jej prowadzenie. Na tym nie koniec z formalnościami niezbędnymi do prowadzenia działalności w tym zakresie. Lista wymogów jest całkiem długa. Jakie warunki trzeba zatem spełniać? Zobaczmy, co o tym mówi prawo farmaceutyczne.
Początek to lokum
Przedsiębiorca musi dysponować odpowiednim lokalem. Jakim? Apteka ogólnodostępna może stanowić odrębny budynek. Równie dobrze może być też usytuowana w obiekcie o innym przeznaczeniu, pod warunkiem wydzielenia od innych lokali obiektu i innej działalności. Powinna składać się z części podstawowej i pomocniczej. Ta pierwsza nie może być mniejsza niż 80 mkw. (w aptekach w małych miejscowościach – do 1,5 tys. mieszkańców oraz na terenach wiejskich – powierzchnia ta nie może być mniejsza niż 60 mkw.).
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 30 września 2002 r. w sprawie szczegółowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta