Nie każdy musi się dzielić z fiskusem
Podatku od spadku i darowizn nie zapłaci uposażony, wskazany przez ubezpieczonego w umowie, a także – po spełnieniu ustawowych wymogów – osoby bliskie zmarłemu, zaliczane do I grupy podatkowej
Od kilku lat coraz większym zainteresowaniem cieszą się ubezpieczenia na życie z funduszem inwestycyjnym. Nie ma obecnie na rynku ubezpieczeń firmy, która nie oferowałaby tego typu produktów. Zakłady w działaniach marketingowych promujących tego typu ubezpieczenia zachęcają potencjalnych klientów m.in. preferencjami podatkowymi wynikającymi z tej formy oszczędzania. W niniejszym artykule przyjrzymy się podatkowym aspektom związanym z lokowaniem środków w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych w zakresie podatku od spadków i darowizn.
Ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
Legalną definicję tej instytucji zawiera art. 2 ust. 1 pkt 13 ustawy z 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (tekst jedn. DzU nr 124, poz. 1151 ze zm.). Zgodnie z nią ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym jest wydzielony fundusz aktywów, w przypadku ubezpieczenia na życie stanowiący rezerwę tworzoną ze składek ubezpieczeniowych, inwestowany w sposób określony w umowie ubezpieczenia.
Pozyskane od klienta środki można przykładowo inwestować (zgodnie z obraną przez dane towarzystwo polityką inwestycyjną) w konkretne akcje spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych czy też obligacje – w ramach danego ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego. Coraz częściej towarzystwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta