Zachowaj ostrożność, udzielając urlopu bezpłatnego na pracę w innej firmie
Korzystając z tzw. leasingu pracowniczego, uważaj, aby nie narazić się na zarzut nieuprawnionego prowadzenia pośrednictwa pracy lub zatrudniania pracowników tymczasowych
Ostrożność jest tym bardziej wskazana, że kodeks pracy wyjątkowo lakonicznie odnosi się do tego wolnego.
Zamiast rozstania
Urlopu bezpłatnego na okres zatrudnienia u innego pracodawcy udziela się na ogół wtedy, gdy przejściowo nie ma zapotrzebowania na pracę konkretnego pracownika w macierzystej firmie (art. 1741 kodeksu pracy). Wówczas uzgodnienie czasowego przejścia do innego zakładu jest alternatywą wobec np. obniżki wynagrodzenia czy zwolnienia pracownika.
Udzielanie urlopu na pracę u innego pracodawcy nie może mieć charakteru stałego i zorganizowanego. Co więcej, udzielającemu go pracodawcy nie wolno pobierać za to żadnych opłat lub pozyskiwać innych korzyści. W przeciwnym razie można mu zarzucić, że prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na pośrednictwie pracy lub zatrudnianiu pracowników tymczasowych. A taka działalność podlega ścisłym ograniczeniom. Do jej wykonywania trzeba uzyskać odpowiednią licencję oraz zarejestrować się jako agencja pracy tymczasowej lub agencja pośrednictwa pracy.
przykładPani Ilona prowadzi serwis komputerowy, który cieszy się dobrą renomą, i ma dużo zleceń. Jej kolega pan Krzysztof prowadzi działalność w tej samej branży, ale nie prosperuje dobrze. Jego zdaniem jest to spowodowane przeciętnymi umiejętnościami
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta