Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urząd musi uzasadnić swój pogląd i uwzględnić orzecznictwo

03 listopada 2009 | Gazeta prawa i podatków | Przemysław Wojtasik

Jeśli ciężko jest podważyć interpretację merytorycznie, możemy wytknąć fiskusowi błędy formalne

Przykładowo to, że nie uzasadnił swojego stanowiska. Czyli odpowiedział na zasadzie „nie, bo nie”. Tymczasem z art. 14c § 2 ordynacji podatkowej wyraźnie wynika, że w razie negatywnej oceny stanowiska wnioskodawcy interpretacja indywidualna powinna zawierać wskazanie prawidłowego wraz z uzasadnieniem prawnym. Można od niego odstąpić tylko wtedy, gdy fiskus uznał, że podatnik ma pełną rację.

Kwestionujesz, przedstaw argumenty

Spójrzmy na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 4 września 2009 r. (I SA/Wr 1102/09). Spółka złożyła wniosek o interpretację, w którym zapytała o rozliczenie wydatków na likwidację zakładu. Fiskus nie zgodził się na zaliczenie ich do kosztów. Sąd uwzględnił jednak skargę podatnika. Podkreślił, że skoro izba skarbowa nie zgodziła się ze stanowiskiem spółki, to powinna dokładnie uzasadnić swoje. Jak czytamy w wyroku: „Uzasadnienie powinno wyjaśnić powody, dla których organ zajął określone stanowisko, a wyjaśnienie to powinno zostać sformułowane w taki sposób, aby mogło stanowić jasną,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8464

Spis treści
Zamów abonament