Znowu złamaliśmy unijne przepisy
Polska nie miała prawa pobierać podatku od aportów do spółek w postaci przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 22 października. To kolejny korzystny dla podatników wyrok w tej sprawie.
Kłopotliwa interpretacja
Chodzi o podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5 proc., który – zgodnie z polską ustawą o tym podatku – jest pobierany od podwyższenia kapitału zakładowego pokrytego aportem w postaci przedsiębiorstwa bądź też jego zorganizowanej części.
Wątpliwości w tym zakresie powstały na gruncie interpretacji art. 7 ust. 1 dyrektywy z 17 lipca 1969 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (69/335/EWG) i przewidzianego w niej zwolnienia od podatku kapitałowego czynności podwyższenia kapitału zakładowego związanego z aportem przedsiębiorstwa (jego zorganizowanej części).
Na podstawie tej regulacji państwa Unii Europejskiej mają zwolnić od podatku takie czynności, jeżeli 1 lipca 1984 r. były one zwolnione lub opodatkowane stawką nie wyższą niż 0,5 proc. Literalne brzmienie tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta