Okazanie upoważnienia i legitymacji
Po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze przeprowadzenia kontroli kolejnym warunkiem jej rozpoczęcia jest okazanie przedsiębiorcy albo osobie go reprezentującej legitymacji służbowej oraz doręczenie upoważnienia do przeprowadzenia kontroli
Gdy przeprowadzana jest kontrola na legitymację, upoważnienie doręcza się przedsiębiorcy albo osobie przez niego upoważnionej nie później niż trzeciego dnia od wszczęcia kontroli tego typu.
Upoważnienie musi być bezbłędne
Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli podatkowej sporządzane jest na druku KON-W, którego wzór określa minister finansów. Dokument, który nie spełnia formalnych wymagań dla uznania go za upoważnienie, nie może być podstawą do przeprowadzenia kontroli. Dlatego warto wiedzieć, jak powinno wyglądać upoważnienie i przeszkolić w tym zakresie każdą osobę w firmie, która może mieć kontakt z kontrolerami. Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli według przepisów ustawy o swobodzie zawiera co najmniej:
- wskazanie podstawy prawnej,
- oznaczenie organu kontroli,
- datę i miejsce wystawienia,
- imię i nazwisko pracownika organu kontroli uprawnionego do wykonania kontroli oraz numer jego legitymacji służbowej,
- oznaczenie przedsiębiorcy objętego kontrolą,
- określenie zakresu przedmiotowego kontroli,
- wskazanie daty rozpoczęcia i przewidywanego terminu zakończenia kontroli,
- podpis osoby udzielającej upoważnienia z podaniem zajmowanego stanowiska lub funkcji,
- pouczenie o prawach i obowiązkach kontrolowanego przedsiębiorcy.
Analogiczne wymogi wynikają z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta