Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy płacenie groszami może naruszać prawo

03 listopada 2009 | Prawo | Sławomir Wikariak

Samo z siebie z pewnością nie, ale jeśli zmierza do celowych utrudnień, to zaczyna być dyskusyjne. Pierwsze takie sprawy trafiają na policję

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim legalnym środkiem płatniczym w naszym kraju są banknoty i monety opiewające na złote i grosze. Zgodnie z prawem można więc płacić jednogroszówkami i nie ma tu znaczenia, o jaką kwotę chodzi.

Jednocześnie zapłata drobnymi monetami może być uciążliwa. Dlatego też bywa wykorzystywana jako forma protestu. – Swego czasu spotkałem mężczyznę, który kwestionował wysokość podatku. Nie chciał wprost łamać prawa, więc skupywał grosze, po to, by zanieść ich pokaźny wór do urzędu skarbowego – wspomina radca prawny Grzegorz Orłowski.

Długo na bramce

Podobną formę protestu wybrali motocykliści, którzy kwestionują wysokość opłat na autostradzie A4. Płacą jednogroszówkami za przejazd. Zarządca uważa, że łamią w ten sposób prawo. Powołuje się na art. 3...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8464

Spis treści
Zamów abonament