Zawiadomienie o planowanej kontroli
Regułą jest, że przedsiębiorca musi być poinformowany o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej z co najmniej siedmiodniowym wyprzedzeniem. Od tego są jednak wyjątki
Przedsiębiorca ma pozyskać przed rozpoczęciem kontroli informacje o tym, jaki zakres rozliczeń podatkowych firmy interesuje kontrolerów. Ma to pozwolić mu na przygotowanie się do kontroli.
Dlatego regułą jest, że kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Jeżeli kontrola nie zostanie wszczęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, jej wszczęcie wymaga ponownego zawiadomienia.
Nie składaj podpisu
Według przepisów ustawy o swobodzie zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli zawiera:
- oznaczenie organu,
- datę i miejsce wystawienia,
- oznaczenie przedsiębiorcy,
- wskazanie zakresu przedmiotowego kontroli,
- podpis osoby upoważnionej do zawiadomienia.
Dodatkowo ordynacja podatkowa wprowadza warunek, aby w zawiadomieniu o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej umieszczono pouczenie o prawie do złożenia korekty deklaracji.
Wymogi te znalazły odzwierciedlenie w wydanym przez ministra finansów formularzu ZAW-K „Zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej”. Otrzymując ZAW-K, należy pamiętać o pewnej pułapce zawartej w tym formularzu. Nie kwituje się jego odbioru przez podpis złożony na ZAW-K. Jedyna rubryka na tym formularzu przeznaczona do złożenia podpisu przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta