Inwestujesz w wynajętym domu, nie rozwiązuj za szybko umowy
Fiskus twierdzi, że gdy najemca zmuszony jest ze względów ekonomicznych rozwiązać umowę najmu przed upływem 10-letniego okresu, nie zaliczy do kosztów niezamortyzowanej inwestycji w obcym środku trwałym
Czy wycofanie się z użytkowania na podstawie umowy najmu lokalu (te sytuacje występują najczęściej) dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, w przypadku gdy najemca poczynił na własne potrzeby, za zgodą wynajmującego, nakłady w wynajmowanej nieruchomości bądź lokalu są kosztem uzyskania przychodu w tej części, w której nie zdołano – działając zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – rozliczyć podatkowo tych nakładów?
Nikt zdrowo myślący nie powinien kwestionować, że takie nakłady związane były nierozerwalnie z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością bez względu na to, czy lokal stanowił biuro najemcy, czy też nieruchomość (budynek) wykorzystywana była jako hala produkcyjna czy magazyn.
Niestety, ustawodawca stwierdził, że amortyzacja takich nakładów stanowiących inwestycję w obcym środku trwałym musi być rozliczana nie krócej niż przez dziesięć lat.
Na ulepszeniach zyska tylko wynajmujący
W przypadku środków trwałych w postaci budynków czy maszyn takie ustalenie co do okresu amortyzacji jest oparte na racjonalnych przesłankach. Ustawodawca założył okres zużycia danego środka trwałego w normalnych warunkach jego eksploatacji.
Na dodatek doszedł do wniosku, że mogą zaistnieć sytuacje, w których ustalone okresy amortyzacji będą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta