Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

IX edycja Nagrody im. Jerzego Giedroycia

03 listopada 2009 | Publicystyka, Opinie | Kamila Baranowska korespondenci Rzeczpospolitej
autor zdjęcia: Elżbieta Sawicka
źródło: Fotorzepa

W najbliższy czwartek, 5 listopada 2009 roku poznamy laureata IX edycji Nagrody imienia Jerzego Giedroycia. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się na Zamku Królewskim

Nagrodę im. Jerzego Giedroycia, przyznawaną za działalność w imię polskiej racji stanu, redakcja „Rzeczpospolitej” ustanowiła w 2001 roku, w pierwszą rocznicę śmierci wielkiego patrioty, znakomitego redaktora i dalekowzrocznego polityka, twórcy „Kultury” i Instytutu Literackiego w Paryżu.

Do nagrody typowane są osoby lub instytucje, które w działalności publicznej kierują się zasadami wypracowanymi przez Jerzego Giedroycia, czyli bezinteresowną troską o sprawy publiczne, polityką pojmowaną jako służba krajowi, a nie partykularnym interesom, umacnianiem pozycji Polski w demokratycznej wspólnocie europejskiej, kultywowaniem dobrych stosunków z narodami Europy Wschodniej, wreszcie pracą nad rozwojem polskiej niepodległościowej myśli politycznej.

W miniony czwartek zebrała się kapituła nagrody, w skład której wchodzą: polityk i architekt Czesław Bielecki, redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego” ks. Adam Boniecki, były doradca prezydenta USA prof. Zbigniew Brzeziński, szef Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” i Fundacji Pogranicze w Sejnach Krzysztof Czyżewski, Jolanta Darczewska z Ośrodka Studiów Wschodnich, były redaktor naczelny „Rz” Grzegorz Gauden, brat Jerzego Giedroycia – Henryk, szef Fundacji Ośrodka Karta Zbigniew Gluza, ostatni prezydent RP na wychodźstwie Ryszard Kaczorowski, szef Towarzystwa Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu Marek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8464

Spis treści
Zamów abonament