Co możesz zyskać, gdy złamano prawo i naruszono twoje przywileje
Przez lata przedsiębiorcy zabiegali, aby były sankcje za przeprowadzenie kontroli z naruszeniem przepisów. W dalszym ciągu te sankcje są formalne, nie przekładają się na rzeczywistą ochronę interesów firmy
Art. 77 ust. 6 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej mówi, że dowody przeprowadzone w toku kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorcy przez organ kontroli z naruszeniem przepisów prawa, jeżeli miały istotny wpływ na wyniki kontroli, nie mogą być dowodem w żadnym postępowaniu administracyjnym, podatkowym, karnym lub karnoskarbowym dotyczącym kontrolowanego przedsiębiorcy.
Do kosza tylko wyjątkowo
Na podstawie przepisów ordynacji podatkowej dokumenty z kontroli przeprowadzonej na legitymację, gdy fiskus nie dostarczył upoważnienia do przeprowadzenia kontroli w ciągu trzech dni od dnia jej rozpoczęcia, są automatycznie pozbawione mocy prawnej. Nie są wtedy dowodem w postępowaniu podatkowym. Tak samo dokumenty dotyczące czynności kontrolnych wykonanych po upływie terminu wskazanego w KON-W nie stanowią dowodu w postępowaniu podatkowym, chyba że został wskazany nowy termin zakończenia kontroli.
Naruszenie procedury mało istotne?
Natomiast naruszenie przepisów ustawy o swobodzie nie skutkuje tak definitywnym pozbawieniem dowodów mocy prawnej. Aby tak było, naruszenie to musi mieć „istotny wpływ na wynik kontroli”. Przedsiębiorcy mieliby większe szanse, gdyby przepisy mówiły o odebraniu mocy dowodom, jeżeli uchybienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta