Intercyza zniesie wspólność lub podzieli inaczej
Wspólność majątkowa między małżonkami kończy się wraz z małżeństwem. Czasem ustaje także w trakcie – z woli obu stron, ale także wbrew niej
Powstaje ona z chwilą wypowiedzenia sakramentalnego „tak”, chyba że przed ślubem para podpisała intercyzę. Znieść ją mogą przede wszystkim sami małżonkowie na podstawie umowy majątkowej małżeńskiej. Mogą też w takiej umowie wspólność ustawową ograniczyć albo rozszerzyć, obejmując nią całe swoje majątki osobiste, niektóre kategorie dóbr zasadniczo wchodzących do majątku osobistego albo nawet poszczególne dobra wchodzące do niego, np. dom wybudowany na działce należącej do majątku osobistego męża.
Wolno im też w każdym czasie intercyzę zmienić albo rozwiązać i powrócić do wspólności albo zdecydować się na inny ustrój majątkowy.
Całkiem osobno
Małżonkowie mogą w intercyzie ustanowić pełną rozdzielność, zarówno gdy mają już wspólny majątek, jak i wówczas, gdy jeszcze się go nie dorobili. Tak będzie, jeśli podpiszą ją przed ślubem. Nie ma żadnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta