Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więcej optymizmu w firmach

03 listopada 2009 | Ekonomia | Aleksandra Kurowska
W III kwartale tego roku największe zwolnienia zapowiedziano w najbardziej rozwiniętych krajach. Jeśli zapowiedzi firm były zgodne z rzeczywistością, pracę straciło w UE 119 tys. osób.
źródło: Rzeczpospolita
W III kwartale tego roku największe zwolnienia zapowiedziano w najbardziej rozwiniętych krajach. Jeśli zapowiedzi firm były zgodne z rzeczywistością, pracę straciło w UE 119 tys. osób.

Na koniec września ponad 550 firm planowało zwolnienie prawie 41 tys. pracowników. Mimo to sytuacja na rynku pracy się stabilizuje. Redukcje zapowiedziane w trzecim kwartale były o 23 proc. niższe niż kwartał wcześniej

Wygląda na to, że polski rynek pracy zaczyna się stabilizować, przynajmniej jeśli chodzi o średnie i duże przedsiębiorstwa. W III kwartale firmy zgłosiły w urzędach pracy, że chcą zwolnić 8632 osoby. To aż 4,5 razy mniej, niż zgłosiły od stycznia do końca marca. W porównaniu z II kwartałem to spadek o ok. 23 proc. Dzięki temu w najnowszym raporcie fundacji Eurofund spadliśmy już z unijnej czołówki państw z planowanymi redukcjami zatrudnienia. Dobrze wypadamy również pod względem planów utworzenia nowych miejsc.

– Do tej pory bezrobocie w Polsce rosło wolniej niż w Unii i wygląda na to, że jego wzrost zaczyna wyhamowywać. Oczywiście wiele zależeć będzie od danych makroekonomicznych – tłumaczy Witold Orłowski, doradca ekonomiczny PricewaterhouseCoopers. Na koniec września stopa bezrobocia wynosiła 10,9 proc., a rząd w pesymistycznym scenariuszu bierze pod uwagę jej wzrost na koniec roku do 12,5 proc.

Poprawy, jaką sugerować mogą deklaracje przedsiębiorców, możemy faktycznie się spodziewać dopiero w przyszłym roku. Firmy muszą zgłaszać zwolnienia grupowe w urzędach pracy z wyprzedzeniem. Do ich realizacji upływają zwykle ponad trzy miesiące. Niestety, w wielu firmach zapowiedziane w pierwszym półroczu zwolnienia wejdą w życie w tym i na początku przyszłego roku. A były wtedy rekordowe. Pokazują to też dane Głównego Urzędu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8464

Spis treści
Zamów abonament