Szef nie zawsze cofnie zwolnienie od obowiązku wykonywania pracy
Po złożeniu wypowiedzenia angażu szef czasem postanawia zwolnić podwładnego z obowiązku świadczenia pracy. Zdarza się jednak, że później zmienia zdanie i żąda od niego, aby wykonywał obowiązki służbowe
Pomimo braku unormowania tej instytucji w obowiązujących przepisach w praktyce często pracodawcy zwalniają swoich pracowników z obowiązku świadczenia pracy. Dotyczy to w szczególności okresu po wręczeniu im wypowiedzenia umowy o pracę.
Firmy obawiają się bowiem, że w tym okresie pracownik mający bliską perspektywę rozwiązania angażu nie będzie pracował wydajnie i solidnie, a nawet będzie działać na szkodę pracodawcy. Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy powoduje, że pracownik nie ma obowiązku stawiania się w zakładzie pracy i wykonywania swoich obowiązków pracowniczych.
Zmiana zdania
Niekiedy jednak pracodawcy wobec problemów ze zorganizowaniem należytego zastępstwa lub z innych względów zmuszeni są zrezygnować z udzielonego zezwolenia i wzywają swych pracowników ponownie do pracy. Do jednostronnego cofnięcia zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia ma zastosowanie art. 61...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta