Orzeczenie sądu zastąpi uchwałę
Jeżeli rada gminy podejmie uchwałę odrzucającą wniosek mieszkańców w sprawie przeprowadzenia referendum, inicjator może ją zaskarżyć do sądu administracyjnego. Ma na to 14 dni od doręczenia takiej uchwały
Zasady przeprowadzania referendum określa ustawa z 15 września 2000 r o referendum lokalnym.
W drodze referendum mieszkańcy wspólnoty samorządowej wyrażają swoją wolę co do sposobu rozstrzygnięcia spraw (jednej lub wielu) dotyczących tej wspólnoty, które mogą być również rozstrzygnięte przez organy gminy lub w sprawie odwołania organu stanowiącego tej jednostki, a w przypadku gmin także wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
Przedmiotem referendum gminnego może być samoopodatkowanie się mieszkańców na cele publiczne mieszczące się w zakresie zadań i kompetencji organów tej jednostki. Zaznaczyć trzeba, że decyzję w sprawie samoopodatkowania można podjąć tylko i wyłącznie w drodze referendum.
Na wniosek rady lub mieszkańców
Referendum przeprowadza się z inicjatywy organu stanowiącego gminy, powiatu lub województwa oraz mieszkańców jednostki samorządu terytorialnego. Z inicjatywą przeprowadzenia referendum, zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o referendum lokalnym, może wystąpić:
- grupa co najmniej 15 obywateli, którym przysługuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta