Handlarz w sieci jest czasami przedsiębiorcą
Urzędy coraz częściej sprawdzają osoby, które sprzedają towary w Internecie. Nie zawsze bowiem płacą od swoich zysków podatek
Możliwości ich rozliczenia są dwie. Jeśli osoba handlująca w sieci działa jak przedsiębiorca, powinna zarejestrować działalność i rozliczać przychody w ramach firmy.
Jeśli nie, też może zapłacić podatek od zysku, ale już na innych zasadach i tylko przy sprzedaży rzeczy, które mają mniej niż pół roku.
Kiedy mamy firmę
Czy internauta sprzedający swoje rzeczy za pośrednictwem portali aukcyjnych prowadzi działalność gospodarczą?
Wszystko zależy od tego, czy działa w sposób zorganizowany, ciągły i kieruje się chęcią zysku. Gdy te warunki są spełnione, powinien zarejestrować firmę.
Jeśli więc ktoś regularnie kupuje nowy sprzęt (np. elektroniczny) i sprzedaje po to, aby na nim zarobić, fiskus może uznać go za handlowca. Na to, że prowadzimy firmę mogą też wskazywać inne okoliczności, np. regularna współpraca z tymi samymi kontrahentami, reklamowanie się, korzystanie z usług firmy kurierskiej, posiadanie specjalnego pomieszczenia.
Nie jest natomiast przedsiębiorcą informatyk, która raz na rok sprzedaje stary komputer. Nie jest też nim meloman, który pozbył się kolekcji starych płyt, nawet jeśli przeprowadził w tym celu kilkadziesiąt transakcji.
PrzykładPan Kowalski przed letnimi wakacjami
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta