Do przerwy, gotowe, start!
Jak odpoczywają w pracy i od pracy współczesne Polki i po co nam przerwy – opowiada socjolog Tomasz Sobierajski
Rz: Panie doktorze, lubi pan pracować?
Dr Tomasz Sobierajski: Bardzo! A dlaczego pani pyta?
Bo osoby kochające swoją pracę często mają problemy z robieniem sobie od niej przerw.
To już jest dawno poza mną. W pewnym momencie zrozumiałem, że jakość mojej pracy zależy od jakości przerw czy przerwy, którą sobie robię w codziennym natłoku zajęć. Wartość przerwy nierzadko determinuje moje działania.
No właśnie! Czy współczesna przerwa w pracy (czy od prac domowych) stała się fetyszem? Mam na myśli chociażby reklamy nawołujące do tego, żeby sobie zrobić przerwę na kawę, batonik, na seks...
Coś w tym jest. A wszystko to związane jest z czasem. Stefan Klein w swojej znakomitej książce “Czas. Przewodnik użytkownika” zauważa, że w cywilizacji zachodniej najcenniejszym towarem jest czas.
Stał się wartością samą w sobie. A wysoki poziom świadomości czasu jest wyznacznikiem kariery, stylu życia i tworzenia własnej tożsamości. Znaczy teraz dużo więcej niż pieniądz, choć na pieniądze się przekłada. Ale: jeśli potrafimy wycenić godziny naszej pracy, to dlaczego nie przywiązujemy wagi do naszej przerwy?
Tym bardziej że przerwa nam się należy!
Wysoki poziom świadomości czasu jest wyznacznikiem kariery, stylu życia i tworzenia własnej tożsamości
W wielu kręgach nie mieć czasu, nawet na przerwę, jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta