Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Plusy u przełożonego mają wpływ na karierę

02 grudnia 2009 | Prawo | Mateusz Rzemek

Pracodawca zaczyna oceniać pracownika już na etapie rekrutacji. Dobre wyniki mogą oznaczać awans lub premię. Złe – pożegnanie z firmą

Coraz częściej nowoczesne systemy zarządzania personelem przewidują różne formy oceny pracowników. Kodeks pracy nie mówi jednak, w jakich odstępach czasu może następować weryfikacja zatrudnionych czy też jakie kryteria oceny trzeba w niej stosować. Takie zasady muszą więc być ustalone w przepisach wewnętrznych firmy.

Pracownik musi bowiem wiedzieć, za co i jak będzie oceniany. W myśl wyroku SN z 10 listopada 1998 r. (sygn. I PKN 428/98) pracownik, któremu powierza się określone stanowisko i stawia określone wymagania, powinien być oceniany pod kątem wyznaczonych mu obowiązków i wymagań. Nie mogą natomiast stanowić kryterium oceny jego pracy oczekiwania pracodawcy, o których pracownik nie wiedział, zawierając umowę o pracę i o których pracodawca nie informuje go w czasie trwania zatrudnienia.

Ma to tym większe znaczenie, że taka ocena jest najczęściej stosowana przy typowaniu kandydatów do zwolnienia. Wówczas, w myśl wyroku SN z 19 grudnia 1997 r., pracodawca powinien używać obiektywnych i sprawiedliwych kryteriów oceny pracowników i wyników ich pracy – zgodnie z art. 94 pkt 9 k.p.

Samorządowcy pod lupą

Inaczej jest z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8488

Spis treści
Zamów abonament