Czasem gminy utrzymują swoich ubogich mieszkańców
Za pobyt w domu opieki społecznej trzeba płacić. Koszty te ponoszą pensjonariusze, a w dalszej kolejności ich rodziny. Często jest jednak tak, że obowiązek ten obciąża lokalne budżety
Osobom wymagającym całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, które samodzielnie funkcjonować nie mogą w życiu codziennym i którym np. rodzina nie może zapewnić właściwej opieki, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.
Placówki takie mogą być prowadzone przez rozmaite podmioty. Jednostki samorządu terytorialnego, kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe, organizacje społeczne, stowarzyszenia i fundacje oraz inne osoby prawne. Domy pomocy społecznej mogą prowadzić także osoby fizyczne. Warunkiem – dla wszystkich tych podmiotów bez wyjątku – jest uzyskanie zezwolenia od właściwego miejscowo wojewody.
Wójt ustala i ogłasza
Pobyt pensjonariusza w domu pomocy społecznej kosztuje. Wydatki związane z zapewnieniem całodobowej opieki mieszkańcom oraz zaspokajaniem ich niezbędnych potrzeb bytowych i społecznych w całości pokrywa dom.
Dlatego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta