Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas pracy: paragrafy i życie

13 maja 1996 | Prawo | ES

Czas pracy: paragrafy i życie

Elżbieta Szemplińska

Pierwsza część tekstu o czasie pracy była opublikowana w piątek, 10 maja, dzisiaj dokończenie tematu. Oba artykuły należy traktować jako całość.

Pora nocna -- stosownie do art. 137 § 1 kodeksu pracy -- obejmuje czas między godzinami 21 i 7. Określa ją regulamin pracy, a w zakładzie, w którym go nie ma -- kierownik zakładu w porozumieniu z zakładową organizacją związkową.

Za pracę w porze nocnej przysługuje zwiększone wynagrodzenie (art. 137 § 2 k. p. ). To dodatkowe wynagrodzenie należy się niezależnie od tego, czy jest ona wykonywana stale czy też dorywczo, zgodnie z harmonogramem czy też w godzinach nadliczbowych. Za pracę w nocnych nadgodzinach przysługuje, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatek niezależny od dodatku za pracę w nadgodzinach (albo czas wolny) .

W porze nocnej nie wolno zatrudniać młodocianych i ciężarnych; zatrudnienie kobiet wychowujących dzieci w wieku do roku uzależnione jest od ich zgody.

W ruchu ciągłym

Praca w ruchu ciągłym ze względu na technologię produkcji nie może być wstrzymana (art. 132 § 1 k. p. , z uwzględnieniem normy czasu pracy określonej w§ 1 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 23 grudnia 1988 r. w sprawie czasu pracy w zakładach pracy) . Czas pracy w ruchu ciągłym może być przedłużony do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 750

Spis treści
Zamów abonament