Jak wyjść z "drugiej" Europy
Jak wyjść z "drugiej" Europy
Maria Wągrowska
Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana udaje się rzadkie w naszym kraju przedsięwzięcie -- pozyskanie do dyskusji o integracji Europy i miejscu Polski w strukturach euroatlantyckich polityków, parlamentarzystów, intelektualistów, ludzi gospodarki i zainteresowaną tą problematyką młodzież, skupioną w organizacjach pozarządowych. Na III Polskich Spotkaniach Europejskich, które Fundacja zorganizowała we współpracy z kilku innymi instytucjami w ostatni weekend w Warszawie, prawie 400 przedstawicieli różnych środowisk rozmawiało ze sobą, a nie -- jak to na ogół bywa -- jedni słuchali drugich.
Postronny obserwator tych spotkań mógł odnieść wrażenie, że ich uczestnicy dostrzegają związek między tym, co określa się "społeczeństwem obywatelskim", a tym, co zwykło się nazywać "świadomością europejską". Gdyby swoją ocenę europejskiej świadomości Polaków obserwator ten miał formułować jedynie na podstawie tej jednej dyskusji, powiedziałby, że w naszym kraju nie ma większych zastrzeżeń wobec członkostwa w strukturach zachodnich i że toczy się tutaj poważna publiczna -- a nie tylko fachowa -- debata o przyszłości Europy. Nie rozumiałby więc, o co chodzi tym wszystkim w krajach Europy Zachodniej, którzy zarzucają Polakom, że takiej debaty nie prowadzą i że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta