Na początek dzierżawa
Handel ziemią rolniczą w 1995 r.
Na początek dzierżawa
Prof. dr hab. Lech Ostrowski
Rynek ziemi rolniczej obejmuje transakcje kupna-sprzedaży oraz dzierżawę gruntów. W ub. r. na tym rynku wystąpiły pewne korzystne zmiany wiążące się z intensywnością zawieranych transakcji. Ich przyczyną jest upowszechnianie się raczej dzierżawy niż zakupu taniej ziemi, której jest sporo w woj. zachodnich, północnych i wzdłuż tzw. ściany wschodniej. Łącznie w 1995 r. handel gruntami objął 248, 5 tys. ha (o 15, 9 proc. więcej niż w 1994 r. ). Z tego 2/ 3 przypadło na transakcje rynku chłopskiego, reszta zaś -- na zakupy ziemi od AWRSP.
Ziemia w Polsce jest nadal 7-10 razy tańsza od gruntów sprzedawanych na Zachodzie. Stąd duże zainteresowanie cudzoziemców jej zakupem. Nasi rolnicy, farmerzy i biznesmeni na skutek braku kapitału oraz niskiej opłacalności produkcji kupują ziemię z dużą ostrożnością, często poprzedzając taką transakcję wieloletnią dzierżawą. Korzystniej jest inwestować w czynny kapitał (maszyny, zwierzęta, środki ochrony itp. ) niż ziemię, która -- choć tania -- stanowi poważną pozycję w wydatkach inwestycyjnych nowo tworzonych lub powiększanych gospodarstw. Są to trudne decyzje, którym na razie tylko w ograniczonym stopniu pomaga preferencyjny kredyt ARiMR.
Sąsiedzi płacą więcej
Taka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta