Polityk etyczny
Nie wyklarowały się jeszcze jasne wzorce etyczne i moralne, brakuje skutecznego prawa
Polityk etyczny
Jerzy Sadecki
Amerykański ekspert Wilson Abney wyjaśnia związki etyki z polityką w sposób obrazowy: wyjmuje z kieszeni drewnianą kulę zawierającą wewnątrz coraz to mniejsze kulki, coś w rodzaju rozbieranej "ruskiej baby". Jądrem systemu są zasady konstytucji -- niewzruszona podstawa, której politycy winni dochować wierności. Na nią musi nałożyć się gruba otoczka etyczna, przykryta płaszczem norm prawnych regulujących zachowania polityków i urzędników publicznych oraz cały kompleks demokratycznych instytucji kontrolnych, jak wolna prasa czy organizacje pozarządowe.
W Polsce, podobnie jak w innnych krajach, które wyzwoliły się spod komunizmu, trudno jest ułożyć tę "ruską babę". Jak mówili uczestnicy międzynarodowej konferencji pod hasłem "Etyka w polityce", zorganizowanej przez Konsulat Generalny USA w Krakowie i Uniwersytet Jagielloński, nie wyklarowały się jeszcze jasne wzorce etyczne i moralne, brakuje skutecznych unormowań prawnych.
Niezależnie od dziedzictwa komunizmu, przyczyn takiego stanu rzeczy, jak twierdzi profesor Grażyna Skąpska, socjolog z UJ, należy szukać w ogólnikowości, abstrakcyjności haseł i postulatów głoszonych przez opozycję demokratyczną oraz w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta