Osądzanie historii
Z orzecznictwa Europejskiej Komisji Praw Człowieka
Osądzanie historii
Marek Antoni Nowicki
Ze skargą do Europejskiej Komisji Praw Człowieka wystąpili właściciele lub spadkobiercy nieruchomości wywłaszczonych w związku zreformą rolną przeprowadzoną w latach 1945--49 w radzieckiej strefie okupacyjnej w Niemczech. Przedmiotem zarzutu był traktat o zjednoczeniu Niemiec z 31 sierpnia 1990 r. , w którym postanowiono, że wywłaszczenia te nie będą uchylone. Osoby dotknięte nimi miały otrzymać niewielkie rekompensaty. Jednocześnie na podstawie wydanej z delegacji traktatu ustawy o uregulowaniu spraw własnościowych przyznano zwrot nieruchomości skonfiskowanych po 1949 r. , tj. w okresie NRD, pod warunkiem istnienia takiej możliwości i bez naruszenia praw użytkowników w dobrej wierze. W razie niemożliwości zwrotu w naturze zostały przewidziane pełne odszkodowania. Komisja większością głosów skargę odrzuciła.
Federalny Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 23 kwietnia 1991 r. oddalił skargi konstytucyjne osób, którym skonfiskowano majątki w latach 1945--49. Stwierdził, że wywłaszczenia te, nawet przeprowadzone przez organa niemieckie, zostały dokonane w imieniu radzieckich władz okupacyjnych. Były one uważane za zgodne z prawem przez władze ZSRR i NRD. Republika Federalna nie może być odpowiedzialna za działania podjęte w okresie, kiedy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta