Finanse największych miast
Wciąż konieczna pomoc budżetu państwa
Finanse największych miast
Bez pomocy budżetu państwa samodzielne finansowanie potrzeb miast i gmin byłoby niemożliwe. Jednym z podstawowych źródeł dochodów każdego miasta są różnego rodzaju subwencje i dotacje oraz udział w podatkach dochodowych (od osób fizycznych i prawnych) stanowiących dochód budżetu państwa. Według naszych danych subwencje i dotacje w poszczególnych miastach wahają się od 12 proc. w Szczecinie do 37 proc. ogółu dochodów w Łodzi. Obecny rok wiele miast zakończy deficytem, podczas gdy jeszcze w ub. r. miały znaczące nadwyżki budżetowe.
Narastające od kilku lat w naszym kraju tendencje zmiany systemu administracyjnego przejawiają się między innymi w przyznawaniu coraz rozleglejszych kompetencji gminom i miastom. Jednak zapoczątkowane kilka lat temu powrotem do samorządowego ustroju gminy, reformy zostały wstrzymane i jak dotąd administracja polska nie uległa poważniejszym przeobrażeniom. Administracja rządowa dysponuje dziś niemal 90 proc. całości środków publicznych. Dlatego też w dalszym ciągu finansowanie potrzeb lokalnych bez znaczącej pomocy państwa nie jest możliwe.
W naszym zestawieniu przedstawiamy dane dotyczące kwoty dochodów, wydatków, wysokości niedoboru i źródła jego pokrycia, a także główne źródła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta