Mało który przedsiębiorca zdecyduje się na skargę
Od dzisiaj firmy startują w przetargach na nowych zasadach. Z jednej strony łatwiej im jest spełnić warunki, z drugiej zaś mają jednak dużo mniej czasu na zadawanie pytań do specyfikacji
Właśnie dzisiaj zaczyna obowiązywać jedna z dwóch uchwalonych ostatnio przez Sejm nowelizacji (DzU nr 206, poz. 1591). Chociaż objętościowo nie jest zbyt okazała, to jednak zmiany, jakie ze sobą niesie, są bardzo istotne dla przedsiębiorców.
Nieco wcześniej, bo 7 grudnia, weszły w życie przepisy tej nowelizacji dotyczące zadawania pytań do specyfikacji. Zgodnie z nimi zamawiający muszą odpowiadać tylko na te pytania, które wpłyną do nich nie później niż do końca dnia, w którym upływa połowa terminu składania ofert. Gdy wniosek o wyjaśnienia trafi później, zamawiający może, ale nie musi, na nie odpowiedzieć.
Wcześniejsze przepisy zobowiązywały zamawiających do odpowiadania na pytania od zainteresowanych, które wpłynęły do nich na sześć, a w wypadku przetargów ograniczonych – na cztery dni przed terminem składania ofert.
Te zastrzeżenia pozostały w ustawie. Dodatkowo jednak przedsiębiorcom postawiono nowy warunek – jeśli chcą, aby ich wątpliwości zostały rozwiane, muszą przedstawić je nie później niż do połowy upływu terminu składania ofert. Nowością jest też to, że pytania dotyczące już udzielonych wyjaśnień mogą pozostać bez odpowiedzi.
Podeprzyj się cudzym potencjałem
Od firm startujących w przetargach wymaga się spełnienia określonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta