Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każda informacja nadaje się do tego, aby ją amortyzować

22 grudnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Przemysław Wojtasik

Przedsiębiorstwo to nie tylko maszyny. To także wartości niematerialne takie jak know-how. Je też możemy rozliczyć w kosztach

Z ustawy o PIT i ustawy o CIT wynika, że know-how to wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinachprzemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej.

Jak czytamy w komentarzu „Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne” (Unimex 2008, s. 68) pod tym pojęciem rozumie się określoną wiedzę techniczną i technologiczną o poufnym charakterze. Prawa do korzystania z tej wiedzy mogą być przedmiotem obrotu. Można je nabyć np. w drodze zakupu, licencji lub aportu.

Know-how powinno się amortyzować. Tylko mniejsze wydatki (nieprzekraczające 3500 zł) można odliczyć od razu. Z art. 22m ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT i art. 16m ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT wynika, że okres amortyzacji nie może być krótszy niż 60 miesięcy. Trzeba też pamiętać, że nie są kosztem odpisy od know-how wniesionego do spółki w postaci wkładu niepieniężnego (art. 23 ust. 1 pkt 45b ustawy o PIT i art. 16 ust. 1 pkt 64 ustawy o CIT).

Utrwalone wiadomości

W praktyce podatnikom spore problemy sprawia określenie, które informacje można uznać za know-how.

W wyroku z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8505

Spis treści
Zamów abonament