Jak skutecznie ograniczyć ryzyko w handlu międzynarodowym
Sprawdzony partner, uważnie przygotowany kontrakt oraz dobra polisa ubezpieczeniowa pozwolą osiągnąć planowany zysk
Ryzyko towarzyszy każdej działalności gospodarczej. Jest ono nieodzowną częścią biznesu i każdy, kto chce uczestniczyć w grze rynkowej, musi się z nim liczyć. Powód jest prosty. Nigdy nie będziemy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji, jakie mogą się zdarzyć.
Niektóre, jak zjawiska przyrodnicze (powodzie, huragany, lawiny) są całkowicie poza naszą kontrolą, na inne możemy jednak mieć częściowy wpływ. Są sposoby, żeby ryzyko minimalizować, całkowicie się go pozbyć lub przerzucić odpowiedzialność na inne osoby.
Trzeba jednak najpierw przeanalizować całą planowaną transakcję, znaleźć jej najsłabsze punkty i poprzez odpowiednie zapisy w kontrakcie lub podpisanie dodatkowych umów ubezpieczeniowych w jak największym stopniu je ograniczyć.
W przypadku handlu zagranicznego stopień ryzyka znacznie wzrasta. Jest to oczywiste, ponieważ takie transakcje są bardziej skomplikowane. Wiążą się z badaniem obcych rynków rządzących się innymi prawami i zwyczajami, transportem towarów (często na znaczne odległości), płatnościami oraz odprawą celną. Dodatkowo dochodzą tu kwestie związane z ryzykiem walutowym. Przecież najczęściej wartość importowanych lub eksportowanych towarów wyrażona jest w walucie innego państwa (dolary, euro).
W zależności od kursu tej waluty firma osiągnie większy lub mniejszy zysk. W czarnym scenariuszu bardzo gwałtownej i niekorzystnej zmiany kursu może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta