Nie zawsze można kupić używany sprzęt
Chociaż teoretycznie firmy należące do sektora małych i średnich przedsiębiorstw mogą w ramach dofinansowywanych projektów nabywać używane urządzenia, to jednak mus
Przepisy unijne, jak i wdrażające je szczegółowe regulacje polskie są w tym zakresie oczywiste. Duża firma, która otrzymała unijną dotację, konstruując budżet, musi zadeklarować nabywanie wyłącznie nowych środków trwałych. Jeżeli zatem w przedsiębiorstwie mają zostać zainstalowane maszyny, urządzenia, linie technologiczne, powinny być one kupione bezpośrednio od producenta.
W każdym razie muszą to być urządzenia nowe. Dla małych i średnich firm kryteria te są nieco złagodzone. Przepisy zezwalają także na to, aby przedmioty trwałe włączone do projektu były wcześniej używane.
Można je zatem nabyć np. od innej firmy, która już ich nie potrzebuje, ponieważ modernizuje swój zakład bądź zawiesiła działalność.
Dodatkowe wymogi
Zakup używanych środków trwałych przy projektach współfinansowanych ze środków UE rządzi się jednak określonymi prawami. Przepisy regulujące zasady udzielania pomocy publicznej mogą narzucać pewne ograniczenia. Przykładowo w rozporządzeniu ministra rozwoju regionalnego regulującego zasady udzielania dotacji przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości z programu „Innowacyjna gospodarka” czytamy, że kosztem kwalifikowanym jest cena nabycia środków trwałych.
Jednocześnie nabywane środki trwałe muszą być nowe, z wyjątkiem tych nabywanych przez mikroprzedsiębiorcę,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta