Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwsi Europejczycy

22 grudnia 2009 | Nauka | Krzysztof Kowalski
Tak prawdopodobnie wyglądał praczłowiek, który 1,6 mln lat temu rozłupywał w Langwedocji bazaltowe bryły (Zdenek Burian)
źródło: Rzeczpospolita
Tak prawdopodobnie wyglądał praczłowiek, który 1,6 mln lat temu rozłupywał w Langwedocji bazaltowe bryły (Zdenek Burian)
1,6 mln lat temu panował  tam klimat ciepły i wilgotny, płynęły liczne rzeczki  i strumienie. Później także warunki sprzyjały osadnictwu. W promieniu 100 km znajdują się stanowiska z różnych epok, także nad samym morzem. Najstarsze liczą co najmniej 600 tys. lat.
źródło: Rzeczpospolita
1,6 mln lat temu panował tam klimat ciepły i wilgotny, płynęły liczne rzeczki i strumienie. Później także warunki sprzyjały osadnictwu. W promieniu 100 km znajdują się stanowiska z różnych epok, także nad samym morzem. Najstarsze liczą co najmniej 600 tys. lat.
Praludzie nosili mało narzędzi, robili je w miarę potrzeby (fot: Zdenek Burian)
źródło: Rzeczpospolita
Praludzie nosili mało narzędzi, robili je w miarę potrzeby (fot: Zdenek Burian)

Najstarsze w Europie ślady pozostawione przez praludzi, sprzed blisko 1,6 mln lat, odkryli francuscy badacze

Niezwykłego odkrycia dokonano przypadkowo, w kamieniołomie, gdzie wydobywa się bazalt, w miejscowości Lezignan-la-Cebe w departamencie Herault (Langwedocja, region Rousillon).

Mieszkaniec wioski przeszukiwał wyeksploatowaną już część kamieniołomu w poszukiwaniu odcisków roślin w bazaltowych ułamkach. W jednej z „dziur” (jak sam to określił) natrafił na wiele skamieniałych kości. Pokazał je archeologom, którzy od razu docenili wagę przypadkowego odkrycia.

Tort z wisienką

Były to kości gadów oraz wielu gatunków ssaków, między innymi koni, żubrów, jeleni, mamutów, nosorożców. Ci przedstawiciele fauny żyli bardzo dawno, niemal 1,6 mln lat temu. Określenie wieku tych skamieniałości jest bardzo precyzyjne, ponieważ szczęśliwym zbiegiem okoliczności to stanowisko zostało przykryte lawą bazaltową, która wylała się z czynnego tam wówczas wulkanu. Geolodzy ustalili, że wybuch nastąpił 1,57 mln lat temu. Oznacza to, że wszystko, co znajduje się pod tą bazaltową warstwą, jest starsze. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8505

Spis treści
Zamów abonament