Każda firma musi mieć własną politykę rachunkowości
Firmy mają pewną swobodę w zakresie ewidencji i prezentacji zdarzeń gospodarczych. Przyjęte rozwiązania muszą być opisane w polityce rachunkowości. Można je zmienić, ale tylko z początkiem każdego kolejnego roku obrotowego
Polityka rachunkowości to wybrane i stosowane przez przedsiębiorstwo rozwiązania dopuszczone ustawą o rachunkowości, w tym także określone w międzynarodowych standardach rachunkowości (MSR), zapewniające wymaganą jakość sprawozdań finansowych.
O jej wadze niech świadczy to, że określając zakres rachunkowości jednostki, ustawodawca na pierwszym miejscu umieścił przyjęte zasady (politykę) rachunkowości.
Można wybrać i zmienić
Ustawa o rachunkowości (dalej uor) dopuszcza różne rozwiązania w zakresie ewidencji i prezentacji zdarzeń gospodarczych. Przy czym należy pamiętać, że wybór określonej metody musi być ujęty w polityce rachunkowości. Dopuszcza także zmianę dotychczas stosowanych rozwiązań na inne w niej przewidziane.
Przy czym zmiany te należy wprowadzić ze skutkiem od pierwszego dnia roku obrotowego. Ponieważ zdecydowana większość firm ustala rok kalendarzowy jako swój rok obrotowy, to ewentualne zmiany w polityce rachunkowości wprowadzone do czasu zamknięcia ksiąg rachunkowych za styczeń pozwalają uniknąć kłopotliwych przeliczeń za poprzednie okresy rozliczeniowe.
Odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości, w tym także za politykę rachunkowości, ponosi kierownik jednostki.
Czemu to służy
Ustalona w firmie polityka rachunkowości powinna zapewniać, aby:
- sytuacja majątkowa i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta