Najstarsze ślady czterech łap
Rewelacja w Górach Świętokrzyskich: odkrycie młodych, polskich naukowców zmienia obraz ewolucji
Najstarszy na Ziemi czworonóg żył ok. 395 mln lat temu. Na pierwszy rzut oka przypominał zapewne współczesne traszki lub salamandry. Tyle że był od nich większy – mógł osiągać nawet 2,5 metra długości. Miał dosyć płaską czaszkę. W związku z tym, że jako pierwsze czworonożne stworzenie wyszedł z wody na ląd, jego płetwa ogonowa była dosyć rozbudowana. Część ciała pokrywały prawdopodobnie łuski.
Dobrze zachowane i liczne tropy tych zwierząt przebadali w nieczynnym kamieniołomie w Zachełmie dwaj polscy doktoranci – Grzegorz Niedźwiedzki z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i Piotr Szrek z Państwowego Instytutu Geologicznego. A do ich znalezienia przyczynił się także dr Zbigniew Złonkiewicz z Oddziału Świętokrzyskiego PIG. Artykuł na temat ich odkrycia znalazł się na okładce dzisiejszego wydania „Nature“. I nic dziwnego, bo zasadniczo zmienia ono dotychczasową wiedzę dotyczącą ewolucji kręgowców, do których należymy i my, ludzie. Przesuwa chronologię wydarzeń, jakie zaszły w przyrodzie na przestrzeni setek milionów lat. Dowodzi, że stworzenia czworonożne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta