Jak ustalić wysokość honorarium, by fiskus nie zakwestionował podwyższonych kosztów
Warunkiem skorzystania z preferencyjnych 50-proc. kosztów uzyskania przychodów przez twórców i wynalazców jest wyraźne określenie wielkości honorarium za przeniesienie praw. Czasami mogą być z tym problemy
Przepisy ustawy o PIT przewidują możliwość stosowania zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów wynoszących 50 proc. tych przychodów (nawet jeżeli faktycznie poniesione koszty byłyby niższe). Dotyczy to m.in. przychodów:
- z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami (w tym wypadku koszty oblicza się od przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne) oraz
- z tytułu zapłaty za przeniesienie prawa własności projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego przez pierwszego właściciela.
Konieczne przesłanki
Warunki skorzystania z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów są następujące:
1. Przede wszystkim musi istnieć utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ewentualnie przedmiot ochrony prawem pokrewnym) lub inne dobro niematerialne chronione ustawą Prawo własności przemysłowej.
2. Właścicielem praw do takiego dobra niematerialnego ma być jego twórca (współtwórca) lub artysta wykonawca.
3. Musi dojść do przeniesienia praw majątkowych do dobra niematerialnego lub udzielenia zezwolenia na korzystanie z takiego dobra.
4. Konieczne jest ustalenie ceny za takie przeniesienie prawa lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta