Statut miasta nadaje Rada Ministrów
Od 1 stycznia prawa miejskie uzyskały: Łaszczów na Zamojszczyźnie, Radłów w Małopolsce, Szepietowo na pograniczu Mazowsza i Podlasia, Kołaczyce i Przecław na Podkarpaciu oraz Tychowo w Zachodniopomorskiem
Powstawanie nowych ośrodków miejskich świadczy niewątpliwie o rozwoju ośrodków osadniczych w Polsce.
Niemniej zwłaszcza analiza uwarunkowań związanych z funkcjonowaniem najmniejszych polskich miast nie do końca udziela precyzyjnej odpowiedzi na pytanie, kiedy tak naprawdę miasto staje się miastem.
Nie tylko liczba ludności
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym nadanie gminie lub miejscowości statutu miasta oraz ustalenie jego granic to kompetencja przysługująca Radzie Ministrów. Jest ona realizowana w drodze rozporządzenia.
Akt ten może być wydany także na wniosek zainteresowanej rady gminy. Nadanie gminie lub miejscowości statusu miasta, ustalenie jego granic i ich zmiana dokonywane są w sposób uwzględniający infrastrukturę społeczną i techniczną oraz układ urbanistyczny i charakter zabudowy.
W literaturze przedmiotu wskazuje się na kilka istotnych cech miasta, m.in....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta