Rewolucja w hodowli
Manipulacje genetyczne
Rewolucja w hodowli
W produkcji mięsa szykuje się kolejna rewolucja. Uczeni w Europie Zachodniej i USA za pomocą manipulacji genetycznych zamierzają uzyskać zupełnie nowe odmiany zwierząt hodowlanych. Pozyskane z nich mięso będzie nie tylko bardziej korzystne dla zdrowia; na talerzu będzie też lepiej wyglądać, smakować i pachnieć. Wszystko na żądanie konsumenta, zgodnie z wymogami mody na zdrowe odżywianie się.
Najnowcześniejsze farmy w niczym już nie przypominają hodowli, jakie znamy z dzieciństwa. W Wielkiej Brytanii hodowane są owce i kozy, które niczym się nie wyróżniają, ale w mleku ich są cenne leki, np. czynnik krzepnięcia krwi. W USA są całe stada świń, które mają tak zmienione narządy wewnętrze (serce, nerki wątrobę) , że już niedługo będą nadawały się do transplantacji u ludzi. W Niemczech hodowane są nowe odmiany zwierząt, których mięso ma zaspokoić najbardziej wybredne gusta.
Zaprogramowany befsztyk
Pasjonujący raport na ten temat opublikował Kark Nottle, specjalista w zakresie medycyny reprodukcyjnej uniwersytetu w Adelajdzie. Ukazał się on jako dodatek do australijskiego pisma "SA Pig Industry Day". Uczony przedstawia wnim, że w hodowli XXI stulecia nie wystarczy już pozyskiwanie nowych odmian za pomocą inseminacji czy sztucznego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta