Mandat albo etat
18 maja mandaty radnych zatrudnionych w gminach wygasają z mocy prawa. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest to, iż wszystkie uchwały rad gminnych podejmowane z udziałem tych radnych będą niezgodne z prawem i -- jako takie -- powinny być uchylane przez wojewodów, którzy sprawują nadzór nad legalnością uchwał
Mandat albo etat
Piotr Buczkowski
Decyzja Sejmu w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego zakazu łączenia mandatu radnego z zatrudnieniem w urzędzie gminy oraz w jej strukturach organizacyjnych uczyniła zadość zasadzie ostateczności stanowisk najwyższej władzy sądowniczej, która powołana została do kontroli władzy ustawodawczej. Zgodność stanowionych przepisów prawa z konstytucją jest niekwestionowaną zasadą demokracji. Ostateczność orzeczeń TK czyni zadość zasadzie trójpodziału władz i demokratycznych procedur kontrolnych. Owa zasada ostateczności rozstrzygnięć jest w pełni akceptowana przez wszystkie chyba ugrupowania parlamentarne, co znalazło odzwierciedlenie w projekcie konstytucji. Sejm dał wyraz swemu przywiązaniu do tej zasady, mimo że obowiązujące prawo umożliwia mu odrzucenie orzeczenia TK bezwzględną większością 2/ 3. W dzisiejszym stanie prawnym taka decyzja Sejmu oznaczałaby de facto przyjęcie innej wykładni przepisów konstytucyjnych od tej, jaką zaproponował TK.
Omawiane orzeczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta