Koniec pewnego świata
"Szkice piórkiem" Andrzeja Bobkowskiego nareszcie w księgarniach
Koniec pewnego świata
Krzysztof Masłoń
Nareszcie ukazały się w Polsce "Szkice piórkiem" Andrzeja Bobkowskiego, jedna z najważniejszych pozycji naszej literatury w kończącym się stuleciu. Książka wyjątkowa, przynosząca dogłębną analizę totalitaryzmu sporządzoną w okupowanej przez Niemców Francji. Spisywany przez cztery lata, od maja 1940 do sierpnia 1944 roku, dziennik młodego człowieka, który wcale nie zamierzał zostać pisarzem.
Najważniejsze jest teraz
Dla Andrzeja Bobkowskiego zajęcie przez Niemców Francji było ostatecznym dowodem na to, że bezpowrotnie nastąpił koniec pewnego świata. Nie oznaczało to jednak, że w tym innym świecie nie można było żyć. Przeciwnie, właśnie w tych nowych okolicznościach ogarnęła go ogromna pasja życia. 1 września 1941 r. zapisał w swoim dzienniku: "Wstyd mi, ale pomimo wszystko co nas dotąd spotkało, jeszcze nigdy w życiu nie czułem się tak szczęśliwy jak przez te lata, nawet te dwa lata wojny. Jeszcze nigdy w życiu nie czułem się tak dobrze. Piszę to w pełni władz umysłowych i nie umiem sobie tego wytłumaczyć. Ale czuję to i nic na to nie poradzę. Może jestem w tej chwili jedynym okazem tego rodzaju? Pochłania mnie życie, to wspaniałe, soczyste życie, ten Paryż czasu wojny, każdy dzień". ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta