Dlaczego pewna inwestycja na Wyspach Dziewiczych okazała się fiaskiem
Międzynarodowe planowanie podatkowe
Dlaczego pewna inwestycja na Wyspach Dziewiczych okazała się fiaskiem
Jarosław Stefaniak, Janusz Fiszer
Jednym z najważniejszych procesów dokonujących się w polskiej gospodarce w ostatnich latach jest nabieranie przez działalność gospodarczą wielu polskich przedsiębiorstw wyraźnego charakteru międzynarodowego. Przejawem tego może być nawet postępujący wzrost obrotów polskiego handlu zagranicznego. W związku z powyższym można sformułować pytanie: w jakim stopniu polskie przedsiębiorstwa wykorzystują, czy też mogą wykorzystywać potencjał tzw. planowania podatkowego (ang. tax planning) ?
Planowanie podatkowe oznacza taką organizację działalności przedsiębiorstwa, która zapewnia uzyskanie minimalnego poziomu obciążeń z tytułu podatków, w tym głównie dochodowych. W procesie wyboru przez dane przedsiębiorstwo konkretnego modelu planowania podatkowego mogą w szczególności współdecydować następujące czynniki:
J dążenie do odzwierciedlenia w zawieranych transakcjach wartości rzeczywistych,
J zamiar przemieszczenia dochodu podlegającego opodatkowaniu z państwa stosującego wysokie opodatkowanie do państwa stosującego niższe opodatkowanie w celu zminimalizowania zobowiązań podatkowych w skali globalnej,
J zamierzona forma transferów finansowych, tj....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta