Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wędrówki po piekle

18 maja 1996 | Plus Minus | AF

Okupacja w oczach Czesława Miłosza i Jerzego Andrzejewskiego

Wędrówki po piekle

Aleksander Fiut

Ocalało niezwykle mało podobnych świadectw. Dzienniki zczasów wojny Nałkowskiej i Dąbrowskiej, Konińskiego i Elzenberga, "Pamiętnik" Andrzeja Trzebińskiego. "Legendy nowoczesności" są jednak nie tylko świadectwem. Dają się czytać jako dzieło samodzielne, wedle słów Jana Błońskiego, zamieszczonych we wstępie: "fragment literatury, która nie zaistniała". Jako bezcenny wgląd w stan świadomości pewnego odłamu polskiej inteligencji w latach 1942--1943. Ważny i nieraz intrygujący komentarz do pisarstwa Czesława Miłosza i Jerzego Andrzejewskiego.

W przeciwieństwie do -- z konieczności -- fragmentarycznego i ułomnego charakteru diariuszowych zapisków jest to dzieło przemyślane i starannie skomponowane. Co więcej, dotychczas w tym kształcie zupełnie niedostępne. Kilka tekstów znalazło się w "Prywatnych obowiązkach", jeden w księdze zbiorowej poświęconej Witkacemu, reszta rozproszyła się po czasopismach lub pozostała w rękopisie. Wszystkie razem ujrzały światło dzienne dopiero po ponad pięćdziesięciu latach! Pieczołowicie odszukane w archiwach starannie edytorsko opracowane, opatrzone znakomitą przedmową. Cenną inicjatywą wydawnictwa było opublikowanie obok siebie dwóch odrębnych, a zarazem nawzajem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 755

Spis treści
Zamów abonament