Powrót do pracy po powrocie do zdrowia
Przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego nie znaczy, że zatrudniony jest niezdolny do wykonywania zadań przez cały okres, na który je otrzymał. Gdy wyzdrowieje i stawi się w firmie, nie może stracić posady w trybie natychmiastowym
Decyzja ZUS przyznająca świadczenie rehabilitacyjne na wskazany okres nie wiąże sądu pracy co do tego, że niezdolność do pracy trwa przez cały okres, na który przyznano to świadczenie. Z decyzji tej wynika domniemanie takiej niezdolności, które może być obalone.
Jeżeli więc przed upływem okresu, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, pracownik odzyska zdolność do pracy i stawi się do niej, to ma zastosowanie zakaz rozwiązania umowy o pracę wynikający z art. 53 § 3 k.p. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 17 lipca 2009 r. (I PK 39/09).
To tylko prognoza
Świadczenie rehabilitacyjne dostanie ubezpieczony, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, ale dalsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta