Pieniądze z funduszu na spółdzielnie socjalne
Bezrobotny, który będzie chciał założyć spółdzielnię socjalną, może uzyskać od starosty pieniądze na sfinansowanie tego przedsięwzięcia
Dziś wchodzą w życie przepisy rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych (DzU nr 30, poz. 155).
Bezrobotny może wystąpić o pieniądze na założenie spółdzielni socjalnej, a także na pokrycie kosztów pomocy prawnej konsultacji i doradztwa związanej z podjęciem takiej działalności. Pieniądze na ten cel pochodzą z Funduszu Pracy, a dzieli je starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby, która ubiega się o środki, albo ze względu na siedzibę spółdzielni socjalnej.
Wsparcie wypłacane jest jednorazowo po złożeniu i rozpatrzeniu wniosku o jego udzielenie. Na pieniądze nie mogą liczyć bezrobotni, którzy np. odmówili bez uzasadnienia podjęcia pracy albo z własnej winy przerwali szkolenie lub staż, na który skierował ich urząd pracy.
Starosta informuje o przyznaniu pomocy lub odmowie jej udzielenia w terminie 30 dni od złożenia kompletnego wniosku.