Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każda kontuzja oznacza natychmiastowy przelew na konto poszkodowanego

17 marca 2010 | Dobra firma | Krystyna Tymorek

Tylko ten, kto wcześniej pracował co najmniej dziesięć lat lub uległ wypadkowi w drodze do firmy lub z niej, nie musi czekać na to, aby szef wypłacił mu wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek

– Czy możemy zwolnić pracownika zatrudnionego 14 grudnia 2009 r. na trzymiesięczny okres próbny? 20 grudnia 2009 r. (niedziela) uległ wypadkowi samochodowemu i od tej pory przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Pracownik ma 56 lat, wcześniej przez pół roku był na zasiłku dla bezrobotnych. Od kiedy należało mu wypłacać świadczenia chorobowe? – pyta czytelniczka .

Wypadek, jakiemu uległ pracownik, nie był ani wypadkiem przy pracy, ani w drodze do lub z pracy. W takiej sytuacji, co do zasady, obowiązuje okres wyczekiwania.

Bez pieniędzy

Zgodnie z art. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa) osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8575

Spis treści
Zamów abonament