Zamiast faktury czasem wystarczy dowód wewnętrzny
Wykonuję usługi w zakresie morskiego przewozu ładunków (zarówno dla kontrahentów krajowych, jak i zagranicznych). Wysokość kosztów bezpośrednio związanych z przewozem ładunków (m.in. koszty portowe i kanałowe, koszty za- i wyładunku) jest znana, ponieważ przed zawinięciem statku do portu przekazuję na te wydatki zaliczki agentom. Spływ dokumentów zagranicznych jest nieregularny i opóźniony z uwagi na przepisy i zwyczaje panujące w danym kraju. W związku z tym wystawiane są tzw. dokumenty wewnętrzne, które ewidencjonowane są na koncie „Rozliczenie zakupu usług”. Koszty te, jako znane i poniesione (zaliczki), są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Czy postępuję prawidłowo?
Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, w myśl art. 15 ust. 4e ustawy o CIT, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta