Ostatni dzwonek na wypłatę trzynastek
Pracodawcom państwowym i samorządowym zostały dwa tygodnie, aby załogom przekazać dodatkowe wynagrodzenia roczne za 2009 r. Termin upływa 31 marca, a za jego niedotrzymanie grozi grzywna i odsetki
Ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (DzU nr 160, poz. 1080 ze zm., dalej ustawa o trzynastkach) nie wskazuje żadnych sankcji za niedotrzymanie terminu wypłaty.
Ogranicza się jedynie do ustalenia granicznej daty. Stąd trzynaste pensje mają trafić do rąk pracowników najpóźniej w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługują.
Ta zasada nie obowiązuje tylko w stosunku do zatrudnionych, którzy stracili etat w związku z likwidacją pracodawcy. Oni mają otrzymać trzynastki w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Kara z kodeksu
Skoro ustawa o trzynastkach nie przewiduje żadnych konsekwencji nieterminowego uregulowania dodatkowego wynagrodzenia rocznego, sięgamy do kodeksu pracy.
Ten w art. 282 § 1 pkt 1 wskazuje widełki grzywny za niewypłacenie w ustalonym terminie pensji albo innego świadczenia przysługującego pracownikowi. Może ona wynieść od 1 do 30 tys. zł. I na tym nie koniec ewentualnych skutków finansowych.
Odsetki za zwłokę
Należą się uprawnionemu pracownikowi za każdy dzień opóźnienia w wypłacie trzynastki (art. 481 § 1 kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 k.p.). I to niezależnie od tego:
- z jakich przyczyn nastąpiło opóźnienie,
- czy pracodawca ponosi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta